/widgets.js";var sz=d.getElementsByTagName(s)[0];sz.parentNode.insertBefore(z,sz)}(document,"script","zb-embed-code"));

ZŁOTY PLECAK: Maroko 2019

Trekking w Atlasie Wysokim.
4167 m czeka na Ciebie!
6-15 maja 2019

Pozostało wolnych miejsc: 8

Gotowi na ekstremalnie ciekawe wyzwanie?

Podczas tegorocznej wyprawy do Maroka z nami poczujesz jak to jest kiedy:

 • wyruszając w emocjonującą wyprawę wyłączasz się z codziennych obowiązków by cieszyć się znakomitym towarzystwem grupy ciekawych osób,
 • ruszasz na fantastyczny trekking w Atlas Wysoki by spojrzeć na świat z najwyższej góry Afryki Północnej, Jebel Toubkal 4167m!
 • docierasz do miejsc niedostępnych turystom zachwycając się zakątkami ukrytymi w okolicach Agadiru,
 • możesz poczuć atmosferę miejsca, o którym bywający tu Jimi Hendrix napisał słynną „Castles Made of Sand”,
 • doświadczasz euforii skacząc do górskiej wody w Rajskiej Dolinie by potem uspokoić zmysły na rozgrzanych słońcem olbrzymich głazach,
 • zanurzając się w portowy gwar Essaouiry, miasta niebieskich łodzi i Gry o Tron, przenosisz się w inny świat sprzed pół tysiąca lat,
 • kosztujesz smaków, zapachów, wrażeń i dźwięków Marrakeszu,
 • a kupując egzotyczne przyprawy czy suszone owoce targujesz się na najbarwniejszym bazarze świata, na placu Jamaa El-Fna!

Nawet początkujący trekkerzy, stojąc na wysokości ponad 4100m poczują moc, z dumą i radością patrząc na to, co osiągnęli.

Poczuj jak to jest kiedy doświadczasz tego wszystkiego i wiele, wiele więcej…

Co będziemy robić podczas 8 dni w Maroko?

Dzień 1 – Przylot do Marrakeszu i przejazd do Imlil
imlil-lodge-atlas-mountains-guesthousePo wylądowaniu w Marrakeszu przejeżdżamy do kwatery by zanurzyć się w atmosferze górskiej miejscowości Imlil, gdzie zatrzymujemy się na noc, by zebrać siły przed wędrówką. Odkrywając nieco okolicę skąd rozciąga się piękny widok na Atlas Wysoki idziemy na kolację na uroczym tarasie widokowym mając przed oczami nasze górskie wyzwanie.

Dzień 2 – Park Narodowy Toubkal
Nasz ekwipunek i jedzenie jest załadowywany na muły. Opuszczamy Imlil by odwiedzić wioskę Aremd oraz Sanktuarium Sidi Chamarouch, miejsce chętnie odwiedzane przez podróżników i pielgrzymów. Wyruszamy w górę przepiękną aleją orzechowych i wiśniowych orchidei. Tego dnia obiad zjemy na wysokości 2489m przy malowniczej przełęczy Tizi Mzik. Stąd wyruszamy drogą do Schroniska „Les Mouflons” (3206m), które jest naszym obozowiskiem na kolejną noc. Ekscytujące rozmowy przy kominku, podniecające relacje podróżników  z całego świata, którzy właśnie zdobyli szczyt pozwala nam poczuć niezwykłość tych chwil i niesamowitą energię tego miejsca.

Dzień 3 – Jebel Toubkal 4167m
DSC 7753_mRuszamy na Jebel Toubkal, najwyższy szczyt Afryki Północnej – 4167m !!! To rzadka okazja by móc wejść tak wysoko bez specjalistycznego treningu. To najtrudniejsza część wędrówki, ale po aklimatyzacji dnia poprzedniego wchodzą także nowicjusze w górskich wędrówkach. Trasa  podzielona jest na kilka etapów, by ułatwić wejście. Około południa stajemy na szczycie, a niewiarygodnie wspaniałe widoki z tej wysokości, nagroda za wytrwałość, zapierają dech w piersiach. Jest stąd nieograniczony widok w każdym kierunku, od równiny Marrakeszu po cały Wysoki Atlas na północy oraz AntyAtlas i Pustynię Sahara na południu. Stojąc na najwyższym szczycie w tej części ziemi jest czas na głęboki oddech i sesję fotograficzną. I jeśli jeszcze kiedyś zdarzy Ci się chwila zwątpienia to wrócisz do tego miejsca na ziemi gdzie świat leżał u Twych stóp … Jeszcze jeden głębszy oddech i wracamy do schroniska gdzie zostajemy na kolejną noc.

Dzień 4,5, – Imlil, Agadir, Taghazout i Rajska Dolina

Rano wyruszamy z powrotem do Imlil i po obiedzie jedziemy do kolejnego miejsca noclegu. Wita nas Agadir z imponującymi ruinami twierdzy obronnej na wzgórzu, z którego rozpościera się fascynujący widok na miasto i port. Tutaj zatrzymujemy się na chwilę dłużej, dajemy sobie czas by nacieszyć się leniwym spacerem po plaży i widokiem słońca tonącego w oceanie. Stąd wyruszając przez kolejne dni doświadczamy cudownych uniesień. 229982235686925931Odnajdujemy ukrytą w górach  Rajską Dolinę. Jeśli jesteście odważni to możecie zaliczyć skoki do wody z 20 metrowej skałki prosto do orzeźwiającej górskiej rzeki. Jak Maroko, ocean to oczywiście na naszym szlaku nie może zabraknąć słynnego miasteczka serferów więc udajemy się do Taghazout.  Kolejnego dnia kierując się do miasta niebieskich łodzi i Gry o Tron zatrzymujemy się by zachwycić się bezmiarem oceanu w pobliżu  siedliska Ibisów na klifach w Tamri. Potem kilka chwil … no trochę dłużej na sekretnej plaży, do której dostęp jest możliwy tylko podczas odpływu… I ruszamy dalej.

Dzień 6 – Essaouira

Późnym wieczorem znajdujemy sobie miejsce na wielopoziomowym tarasie z widokiem na fortyfikacje obronne wejścia do portu w Esaouirze. Czas w tym pirackim, portowym mieście zatrzymał się pięć wieków temu, białe mury twierdzy wznoszące się wysoko nad skalnym urwiskiem robią imponujące wrażenie. Wiejący od oceanu wiatr przenosi nas w inny świat gdzie w labiryncie kolorowych uliczek słychać egzotyczny gwar …

Dzień 7,8 – Marrakesz
Ciągle oszołomieni czarem pirackiego miasta jedziemy droga wiodącą nas poprzez gaje oliwne i plantacje drzew arganii żelaznej, z której owoców pozyskuje się ceniony na całym świecie olej arganowy.  Zostawiając za sobą zapach oceanu wracamy do Marrakeszu. Jeszcze raz podążając uliczkami Medyny, poprzez plac Jamaa El-Fna kosztując lokalnych specjałów, zachwycamy się smakiem soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy i atmosferą dawnej stolicy Maroka. Odwiedzamy przepiękne Ogrody Majorelle, a także Dom Fotografii z jego niezwykłą kolekcją ponad 3500 zdjęć Maroka z okresu 1870-1950 i jednym z najwyżej położonych tarasów w Marrakeszu.

Ostatnie godziny naszego pobytu spędzamy kupując pamiątki. Udajemy się na lotnisko i wciąż jeszcze oszołomieni koktajlem emocji, smaków, zapachów i barw Afryki wsiadamy w samolot i wracamy do Polski.

Wyprawę poprowadzi: Igor Zakrzewski, który podrózował już poprzez 5 kontynentów odwiedzając 50 krajów, a szczyt Jebel Toubkal zdobył już 3 razy.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – WYPEŁNIJ BY ZAREZERWOWAĆ MIEJSCE
Maroko, 6 – 15 (lub 16) maja 2019

Koszt wyprawy: 5.390 zł + bilet lotniczy (około 200 EUR)

Uwaga!
Promocyjna cena do 14 marca 2019: 3.950 zł + bilet lotniczy

* pola wymagane

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 1. Co mam wliczone w koszt wyjazdu, a co nie? Ile wziąć ze sobą pieniędzy?
  Odpowiedź: Wliczone są wszystkie posiłki podczas górskiej wędrówki, wszystkie noclegi ze śniadaniami oraz transport wynikający z programu wyprawy. Nie są wliczone np. taksówki jeśli ktoś zechce w Marrakeszu podjechać do Carrefoura po lemoniadę 🙂 W zależności od filozofii życia i wynikających z tego np. zasad jedzenia, kwota 150-350 EUR powinna w zupełności wystarczyć. Jeśli chcesz wyjechać z Maroko obładowany pamiątkami i butlami olejku arganowego to uwzglednij to w swoim budżecie na ekstra wydatki 😉
 2. Czy mogę dolecieć/dojechać samodzielnie, np. z zagranicy?
  Odpowiedź: Tak, odpada wówczas koszt biletu lotniczego. Możemy pomóc w rezerwacji dolotu z dowolnego miejsca na świecie.
 3. Jaka będzie pogoda?
  Odpowiedź: Średnie temperatury w tym okresie w dzień to 27 stopni, w nocy 13 stopni.
  Oczywiście w wyższych partiach gór temperatury będą niższe, wchodząc na szczyt możesz się spodziewać temperatur bliskich zera. 
 4. Co mam zabrać ze sobą w góry?
  Odpowiedź: Buty górskie (za kostkę) potrzebne już od startu wędrówki z Imlil. Podejście będzie miejscami kamieniste i zwykłe obuwie sportowe mogłoby niewystarczająco chronić Twoje stopy przed kamienistym podłożem. Zabierz też ciepłą, lekką zimową odzież na dzień wejścia na szczyt Jebel Toubkal. Poręczny śpiwór, którego można używać nawet w temperaturach lekko ujemnych. Cały ekwipunek będzie w górach jechał z nami na mułach. Uczestnik może zatem wędrować sobie tylko z lekkim plecakiem.